Pewnie niewiele osób wie, że nazwa kotylion ma francuską genezę i wywodzi się od tanecznej zabawy, w której trakcie pomiędzy jej uczestników rozdziela się kolorowe wstążeczki, kokardki czy małe bukieciki i rozetki. Kotyliony, bo tak nazywano te dodatki, zawieszało się na stroju w widocznym miejscu. Cała zabawa polegała na odnajdywaniu w czasie zbiorowego tańca osoby, posiadającej identyczną zawieszkę, z którą kontynuowało się już dalej taniec w parze, wzorowany nieco na wiedeńskim walcu.
Najczęściej jednak kotylion przybiera formę kwiatka wykonanego z kolorowej bibuły bądź innego, delikatnego materiału. W ostatnim czasie, przy okazji różnych patriotycznych i narodowych świąt, najczęściej na klapach marynarek i sukniach oficjeli, można dostrzec biało-czerwone rozety, mylnie nazywane kotylionami. To kokardy narodowe, ściśle skodyfikowany emblemat, którego specyfikę i wygląd zatwierdził Sejm już w 1831 r. Ogólnie rzecz ujmując, kokarda narodowa ma kształt kolistej rozetki o średnicy 4-6 cm, z centrum w kolorze białym, natomiast obwód o barwie czerwonej. Wiele wzorów znaleźć można na
https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/kotyliony-i-kokardy/. Formy, jakie przybierają kotyliony są zupełnie inne, dlatego znawcy tematu zdecydowanie podkreślają wspomniane różnice pomiędzy obiema ozdobami. W tym obszarze nie udało się też uniknąć błędów związanych z nazewnictwem czy kolejnością kolorów – nawet najwyższym dostojnikom państwowym i duchownym podczas różnych publicznych wydarzeń narodowych.
Zawirowania z kotylionami
Z czasem formy, a przede wszystkim zastosowanie kotylionów ewoluowało. Nadal wykorzystywano je gównie w charakterze rozrywkowym i imprezowym, jednak zdobiono nimi zwierzęta na wystawach oraz konkursach (m. in. psy, koty, konie). Zdarzało się także, że kotylionami dekorowano nagradzane na wystawach rolniczych bydło. Konstrukcje kotylionów bywają wymyśle i efektowne, ale ich wykonanie nie jest wybitnie skomplikowane. W internecie można znaleźć mnóstwo tutoriali, które pokazują różne sposoby na własnoręczne wykonanie tych ozdób. Na rynku istnieje również sporo firm, które specjalizują się w masowej produkcji profesjonalnie wykonywanych oraz bardziej wymyślnych kotylionów na różne okazje, jakich wbrew pozorom nie brakuje.
Bardzo ciekawy artykuł. Kotyliony tak samo jak inne symbole narodowe są używane podczas uroczystości narodowych. Warto zatem wiedzieć jak wyglądają i jak można wykonać je samodzielnie.