Niektóre osoby bardzo przejmują się stanem swojego zdrowia, wykrywając u siebie choroby, o których nie może być nawet mowy. Warto więc dowiedzieć się dużo informacji na temat najpopularniejszych schorzeń, aby mieć pewność, że to właśnie z nimi ma się styczność. Jedną z takich dolegliwości jest nadciśnienie tętnicze. Łatwo można je u siebie wykryć, dostosowując się do zasad, które przekazują swoim pacjentom lekarze.
Kiedy występuje nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się nie po pierwszym pomiarze ciśnienia krwi. O takiej dolegliwości można mówić dopiero wtedy, gdy dokona się przynajmniej kilka lub kilkanaście pomiarów w pewnym odstępie czasowym, np. w trakcie kilku tygodni. Jeśli ciśnienie krwi będzie wtedy przekraczało wartość 140/90 mmHg, wtedy warto udać się do lekarza, aby wykonał on bardziej specjalistyczne badania. Prawdopodobnie dana osoba będzie zmagała się w tym przypadku z nadciśnieniem tętniczym, oczywiście jeśli taki wynik będzie powtarzał się minimum kilka razy. Pojedynczy pomiar, będący wyższy od optymalnej wartości wynoszącej 120/80 mmHg nie jest żadnym powodem do niepokoju. Może to być spowodowane np. silnym stresem.
Kto musi chronić się przed nadciśnieniem tętniczym?
Istnieją pewne grupy osób, które szczególnie muszą chronić się przed nadciśnieniem tętniczym. Do takich grup należą osoby:
- otyłe,
- stosujące nieprawidłową dietę,
- spożywające duże ilości alkoholu,
- palące spore ilości papierosów,
- starsze,
- spożywające ogromną dawkę soli,
- narażone na działanie stresu,
- pochodzące z rodzin, w których członkowie również mieli nadciśnienie tętnicze.
Znajdując się w grupie ryzyka warto więc regularnie dokonywać pomiarów ciśnienia krwi, nawet w warunkach domowych. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić bowiem do bardzo przykrych powikłań, takich jak miażdżyca, zmiany w nerkach, sercu oraz mózgu. W związku z tym lepiej się co jakiś czas badać i zadbać odpowiednio o swoje zdrowie, gdyż niezdiagnozowane odpowiednio wcześnie nadciśnienie będzie źródłem wielu problemów zdrowotnych.
W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego mamcisnienie.pl – https://mamcisnienie.pl/czy-cisnieniomierz-elektroniczny-dobrze-mierzy-czy-jest-dokladny-arytmia-migotanie-przedsionkow/
Następny artykuł: https://www.osrodekterapiinerwic.pl/nadcisnienie-tetnicze-podstawowe-informacje/