Coraz więcej ludzi chce dziś żyć aktywnie, zdrowo i cieszyć się sportową sylwetką. Nie każdy ma dość wiedzy i motywacji, aby zacząć zmiany trybu życia samemu. Potrzebuje kogoś, kto wyznaczy mu drogę, a następnie będzie motywował w nowym stylu życia. Dlatego coraz popularniejszym zawodem staje się zawód trenera personalnego.
Trener osobisty to osoba, która indywidualnie pracuje ze swoim klientem, dobierając mu odpowiednie zestawy ćwiczeń oraz dietę. Czyli ktoś, kto zajmuje się swoim klientem kompleksowo, nie tylko w jednej dziedzinie. Tego typu specjalistę szybko znajdziesz w internecie pod hasłem typu trener osobisty kielce.
Trener personalny po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z klientem, podczas którego ustala stan zdrowia, kondycji, przebyte urazy etc., układa indywidualny plan ćwiczeń. Następnie uczy swojego podopiecznego prawidłowego wykonywania każdego ćwiczenia. Musi także umieć rozpoznać oczekiwania osoby, która do niego przychodzi i ułożyć cały plan treningowy z uwzględnieniem możliwości czasowych klienta.
Musisz wiedzieć, że praca trenera personalnego nie zamyka się w godzinach „od – do”. Ten zawód wymaga dużej elastyczności i często wymaga pracy w porach, w których większość ludzi ma już (lub jeszcze) wolne.
Obecnie trenerzy personalni zajmują się także doradztwem w zakresie zdrowego żywienia. Wynika to z faktu, że realizacja celów ich podopiecznych wymaga połączenia odpowiedniej aktywności fizycznej i diety.
Warto zaznaczyć, że trener osobisty powinien mieć wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które pozwolą mu zapewnić bezpieczeństwo swoich klientów. Najlepsi trenerzy personalni to tacy, którzy łączą wiedzę i umiejętności z pasją. Dlaczego? Bo taki doświadczony pasjonat potrafi najlepiej zmotywować swoich podopiecznych w osiąganiu celów.
Trener personalny – jak nim zostać?
W Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących zawodu trenera personalnego. To nie znaczy oczywiście, że może nim zostać każdy.
Jakich kwalifikacji będziesz potrzebował jako trener personalny, zależy właściwie od wymagań Twojego przyszłego pracodawcy i choć nie trzeba mieć ukończonych studiów, to często są one mile widziane. Zwłaszcza jeśli są to studia z zakresu fizjoterapii czy dietetyki.
Jeśli nie studia to co? Na rynku znajdziesz wiele kursów dla przyszłych trenerów personalnych. Najczęściej w takich kursach może wziąć udział każdy, kto ma ukończone 18 lat oraz nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Czasem pojawia się warunek posiadania wykształcenia średniego.
Pamiętaj także, że w tym zawodzie Twoja sylwetka jest najlepszą wizytówką. Dlatego, zanim zaczniesz dbać o kogoś, zadbaj o siebie. Przecież trener ma być pozytywnym wzorem, którego klient będzie brał za przykład.